Kategorie
Uncategorized

Krawat czy mucha?

Odpowiedź na to pytanie dla niektórych jest prostą zaś dla innych jest bardzo ciężką decyzja.
Głównym kryterium jakie należy wziąć pod uwagę przy doborze tych dodatków to przede wszystkim okazja, na którą będziemy kompletować swój ubiór. Oprócz okazji bierzmy również pod  uwagę jeszcze takie aspekty jak, własne upodobania, wiek w jakim jesteśmy a także sylwetką jaką posiadamy.
Wybierając krawat możemy być pewni, że będziemy wyglądać klasycznie i elegancko. Krawaty jakie są dostępne w marce Lavard to jedwab, wełna, bawełna oraz mikrofibra. Kwart jedwabny prezentuje się bardzo elegancko i stylowo aczkolwiek jest bardzo delikatny i zakładany raczej na specjalne okazje. Krawaty wykonane z pozostałych takin są bardziej wytrzymałe i mniej ulegają zagnieceniom. Dostępne są również krawaty typu knit, które pozwalają wprowadzić większy luz do całego zestawu, świetnie łączy się z wełnianymi, flanelowymi czy dżinsowymi koszulami. Tak luźny zestaw idealnie sprawdzi się na wyjście ze znajomymi. Bywają również wyjątki gdzie krawat można śmiało łączyć z eleganckim garniturem nie ujmując formalnego stylu całego zestawu. Należy zadbać o takie aspekty jak perfekcyjna długość, która powinna sięgać klamry paska oraz nienaganny węzeł. Na rynku dostępne są również spinki do krawata. Wybór spinki jest uzależniony od szerokości krawat – nie może być krótsza niż połowa szerokości krawata. Jest to bardzo praktyczny przykład męskiej biżuteryjni, pomaga utrzymać krawat na swoim miejscu.  Szerokość krawata dobieramy do szerokości klap przy marynarce. Krawat ma to do siebie, że odpowiednio dobrany potrafi wysmukla sylwetkę i ukryć mankamenty figury. Pasuje do każdego garnituru. Stylów wiązania krawata mamy kilka, są to wiązana klasyczne uzależnione od rodzaju tkaniny i szerokości. Najbardziej znane wiązania krawatu to Four-in-hand, Double four-in-hand, Windsor, Half Windsor, Pratt Shelby, Knot oraz The Small Knot. Na eleganckie wyjście warto postawić na węzeł, który będzie bardzo subtelny ale jednocześnie zwróci na siebie uwagę. Przy odpowiednim doborze koloru czy wzoru jesteśmy w stanie świetnie wpasować się w charakter danej okazji.
Decydując się  na muchę będziemy wyglądać również elegancko i z charakterem. Możemy spotkać muszki wiązane, zapinane, na gumce. Wiązana muszka samodzielnie najlepiej komponuje się z frakiem czy smokingiem wtedy powinna być jedwabna. Muszki zapinane są bardzo proste w użytkowaniu natomiast na gumce są z reguły zarezerwowane dla małych dzieci. Zanim zdecydujemy się na którąś z tych much warto zaznaczyć, że istną rolę odgrywa okazja, na którą chcemy ją założyć. Drugą ważną kwestią jest kształt zawiązanej muszki, wyróżniamy kształt motyla, diamentu, nietoperza. Muszki najczęściej uszyte są z jedwabiu, te mniej formalne są wykonane z bawełny, wełny lub tkanin syntetycznych. Co więcej muszki możemy nosić nie tylko do garnituru, ale również w zestawieniu z koszulą i cienkim swetrem. Jeśli chcemy założyć muszkę do fraka, sięgnijmy wtedy po wersję białą, a gdy wybór pada na smoking wyłącznie czarną.

Do pracy gdzie mamy dress code, zdecydowanym a wręcz wskazany rozwiązaniem jest krawat. Należy zwrócić uwagę na klasyczny, stonowany kolor, wzór i strukturę np. bordowy, brązowy, granatowy, zielony o gładkiej lub delikatnej strukturze. Jeśli w pracy dopuszczalne są wzory, możemy pokusić się o delikatny prążek, grochy lub paisley. Praca gdzie nie mamy ściśle określonego dersscode, możemy pozwolić sobie na muchę. Należy pamiętać o tym aby ich charakter był casulaowy czyli w mniej oficjalnym kolorze bądź wzorze czy strukturze.
W przypadku okazji jaką jest wesele i uczestniczymy w nim jako gość, rozwiązaniem może być krawat jak i muszka. Krawat sprawdzi się doskonale we wszystkich stylizacjach weselnych ponieważ jest klasyczny i elegancki. Dopasujemy go do stylizacji casualowych jak i bardzo formalnych w zależności od charakteru imprezy, na którą zostaliśmy zaproszeni.   Idealnym połączeniem będą kolory i niebanalne wzory jako stylizacja codzienna, natomiast stonowane kolory oraz struktura pasuje do stylizacji bardziej formalnych. Zazwyczaj Pan Młody decyduje się na muchę, dodając swojej stylizacji elegancji oraz odrobiny szaleństwa. Bywają również sytuacje gdzie Pan Młody mimo chęci na wybór muszki decyduje się na krawat, biorąc pod uwagę swoja sylwetkę czy upodobania.

Kolejny dylemat młodzi panowie napotykają  kompletując swój strój na studniówkę. Gdy już dobierze się garnitur, koszulę, buty, pasek to należały dopiąć całą stylizację jakimś ciekawym dodatkiem. Zdecydowana większość również decyduje się na muszkę mimo że  krawat to też dobre rozwiązanie. Młodsze pokolenie decydując się na krawat wybiera bardzo wąski „śledzik”. Nie ważne czy zdecydujemy się na muszkę czy krawat, decyzja ta powinna być poparta wieloletnim doświadczeniem stylisty, który dobierze odpowiedni dodatek do nas samych.

Zasadą którą Panowie powinni się kierować prze doborze krawatu bądź muszki do stylizacji to nie tylko szerokość ale również kolor im większy kontrast pomiędzy dodatkiem a koszulą tym tez zestaw jest bardziej elegancki – np. białka koszula i czarny krawat lub mucha.